Stopnie
Diety 1:1
by
Cambridge
Weight
Plan
Dietę Cambridge należy stosować wyłącznie pod nadzorem konsultanta-dietetyka
Dieta 1:1 by Cambridge Weight Plan (zwana potocznie dietą Cambridge) stanowi schemat właściwego i efektywnego stosowania gotowych produktów dietetycznych Cambridge. Oparta jest na 5 stopniach energetycznych, których wartość kaloryczna pożywienia waha się od 800 do ponad 1500 kcal. Każdy ze stopni może być stosowany jako początkowy w okresie odchudzania lub może stanowić przygotowanie do zastosowania diety o niższej zawartości energii. Dietę 1:1 by Cambridge Weight Plan można dopasować do potrzeb żywieniowych, stylu życia oraz preferencji smakowych odchudzających się osób. Aby schudnąć i utrzymać wagę należy ściśle stosować się do zasad określonych na poszczególnych stopniach diety. Przed przystąpieniem do odchudzania, należy udać się do Konsultanta Diety 1:1 by Cambridge Weight Plan, który dobierze odpowiedni stopień Diety 1:1 by Cambridge Weight Plan.

Stopień 1A i 1B (VLCD 800 kcal)
Program diety o bardzo niskiej zawartości energii
STOPIEŃ 1 A może być stosowany przez pacjentów, których BMI wynosi >25. Osoby te przed rozpoczęciem diety powinny skonsultować się z lekarzem i uzyskać jego akceptację. Stopień ten opiera się na wyłącznym spożywaniu czterech produktów Cambridge oraz wypijaniu ok. 2,25 litra płynów bez zawartości cukru. Etap ten zalecany jest klientom na okres od 1 do 3 tygodni. Jeśli osoba odchudzana wymaga kontynuacji tego stopnia, prowadzący może zalecić przedłużenie go pod warunkiem tygodniowej przerwy w zastosowaniu.
STOPIEŃ 1 B może być stosowany przez pacjentów jako kontynuacja stopnia 1A.
Stopień ten opiera się na spożywaniu trzech produktów Cambridge oraz posiłku konwencjonalnego w postaci obiadu którego kaloryczność powinna wynosić około 200kcal. i wypijaniu ok. 2,25 litra płynów bez zawartości cukru. Etap ten zalecany jest klientom na okres od 1 do 3 tygodni.
PAMIĘTAJ! Stopień 1 A stosowny jest wyłącznie pod nadzorem lekarza. Wskazany jest dla osób wymagających bardzo szybkiej redukcji masy ciała np. oczekujących na zabieg chirurgiczny lub rehabilitację ruchową pod warunkiem braku przeciwwskazań zdrowotnych.

Stopień 2 (LCD 1000 kcal)
Program diety o niskiej zawartości energii
STOPIEŃ 2 - opiera się na spożywaniu dwóch posiłków Cambridge wzbogaconych o 125 ml chudego mleka oraz dwóch posiłków konwencjonalnych o wartości energetycznej ok. 250 kcal. Pacjenci powinni obowiązkowo wypijać ok. 2,25 litra wody lub innych bezkalorycznych płynów. Bardzo ważne jest przestrzeganie rygoru diety, ilości i jakości posiłków konwencjonalnych oraz wykluczenie posiłków węglowodanowych.
Działanie:
Posiłki w stopniu 2 zawierają bardzo niewielką ilość węglowodanów i tłuszczu. Organizm ma wówczas za zadanie spalać własne zapasy. Należy unikać podjadania produktów bogatych w węglowodany. Mogą one doprowadzić do gromadzenia się wody i przyrostu wagi.
UWAGA!
Odpowiednie przygotowanie do diety jest istotnym elementem procesu odchudzania. Na tydzień przed rozpoczęciem odchudzania, powinna zostać zmniejszona ilość spożywanych węglowodanów oraz wprowadzona odpowiednia ilość bezkalorycznych płynów. Regularne prowadzenie Dzienniczka Odchudzania, notowanie wymiarów i zrzuconych kilogramów, ułatwi kontrolę osiągnięć, co w efekcie będzie dodatkową motywacją do dalszego odchudzania.
Pamiętaj!
Waga najszybciej spada w pierwszych tygodniach, potem proces może się spowolnić. Jest to naturalne zjawisko i wiąże się z tym, że w pierwszych tygodniach stosowania diety traci się najwięcej wody. Nie wszyscy chudniemy tak samo – czasem ubytek wagi jest wolniejszy, ale znacząco zmniejszają się obwody ciała. Szczególnie widać to w okolicach brzucha, dlatego warto się mierzyć!
W diecie Cambridge do 2 stopnia włącznie zaleca się umiarkowaną aktywność fizyczną – spacery, pływanie rekreacyjne. Kolejne stopnie pozwalają na włączenie bardziej forsujących ćwiczeń – biegania, zajęć fitness, siłowni.
Wskazówki:
Posiłki z danego dnia można spożywać w dowolnej kombinacji dopasowując je do indywidualnego rytmu. Posiłki powinny być spożywane w równych odstępach czasowych najlepiej o stałych porach dnia. Ostatni posiłek powinno się zjeść nie później niż o godzinie 18:00. Posiłek pod nazwą „obiadokolacja” w razie potrzeby można podzielić na 2 porcje.

Stopień 3 (LCD 1200 kcal)
Program diety o niskiej zawartości energii
STOPIEŃ 3 - to etap, podczas którego łączy się tradycyjne dania z produktami Cambridge. Opiera się na spożywaniu dwóch posiłków Cambridge wzbogaconych o 125 ml chudego mleka oraz dwóch posiłków konwencjonalnych o wartości energetycznej śniadanie ok 300 kcal., obiad około 400 kcal. Pacjenci powinni obowiązkowo wypijać ok. 2,25 litra wody lub innych bezkalorycznych płynów. Bardzo ważne jest przestrzeganie rygoru diety, ilości i jakości posiłków .
Stopień ten powinien być stosowany:
-
faza początkowa odchudzania dla osób z otyłością BMI>30,
-
faza przejściowa jako tygodniowa przerwa w stosowaniu diety 800 kcal,
-
faza wyjściowa po ukończeniu odchudzania niższymi stopniami energetycznymi diety Cambridge.
Stopień ten polecany jest również osobom, które chciałyby poprawić sylwetkę ze względów estetycznych i zastosować odpowiednio zbilansowaną dietę niskokaloryczną. Nad prawidłowym przebiegiem odchudzania czuwają certyfikowani Konsultanci, którzy na bieżąco udzielają fachowych wskazówek oraz motywują i mobilizują do działania. Kontaktuj się z nimi co tydzień lub wtedy, kiedy masz jakiekolwiek wątpliwości.
UWAGA! Ograniczenie spożycia dziennego o 600 kcal przynosi ubytek masy ciała o około 0,5 kg tygodniowo.
Ćwicz na zdrowie!
W miarę przechodzenia z etapu na etap i zwiększania ilości dostarczanych kalorii, powinno się zwiększyć aktywność fizyczną. Można znaleźć coś, co będzie sprawiało przyjemność np. taniec, basen, jazdę na rowerze lub po prostu więcej spaceru. Warto pożyczyć lub kupić krokomierz i sprawdzić, ile można przejść każdego dnia. Osoby mało aktywne wykonują 2000-4000 kroków dziennie, jest to odpowiednik 30 minutowego spacerowania, natomiast aktywne około 10 000 kroków dziennie, co daje wydatek energetyczny 300-400 kcal. Jeśli chodzenie ma zwiększyć ubytek masy ciała, to trzeba pokonywać dziennie ponad 12 000 kroków. Powinno się zwiększać stopniowo ilość wykonywanych kroków o około 10% tygodniowo. Można to zrobić w naturalny sposób, korzystając ze schodów zamiast windy, wysiadać z autobusu przystanek wcześniej i zacząć traktować dojście do pracy lub domu jako miły spacer, po zakupy wybrać się na piechotę, spacerować wszędzie: na przystanku, w kolejce, w biurze w trakcie rozmowy przez telefon komórkowy.
WAŻNE! Opracowanie Europejskiego Stowarzyszenia Badań nad Otyłością dotyczące zaleceń odchudzania wskazuje, że tradycyjne diety oparte na konwencjonalnym żywieniu, które dostarczają poniżej 1200 kcal dziennie, mogą spowodować niedobór mikroelementów. Może to mieć niekorzystny wpływ na organizm i wynik odchudzania. Dlatego zaleca się w trakcie odchudzania stosować żywienie oparte na gotowych produktach VLCD zastępujących posiłki (jeden lub dwa), które są podstawą dobrze zbilansowanej diety.
Dobra rada: Można używać mikrofalówki, gotować na parze lub w wodzie. Sałaty spożywać bez sosów, ewentualnie z beztłuszczowym dressingiem. Jeśli brakuje „smaku” w potrawach, dozwolone jest także posypanie ich bulionem warzywnym Cambridge, świeżymi ziołami, szczyptą czarnego pieprzu, startą gałką muszkatołową, skropienie kilkoma kroplami cytryny lub octem balsamicznym. Należy unikać soli.
Wskazówki: Posiłki z danego dnia można stosować w dowolnej kombinacji. Należy zachować między nimi równe odstępy czasowe, np. 3-4 godziny. Ostatni posiłek powinno się zjeść najpóźniej do godziny 18.00. Należy pamiętać także o bezkalorycznych płynach (nie mniej niż 11 szklanek o pojemności 200 ml). Można pić herbatę (np. ziołową), kawę, wodę (np. z dodatkami smakowymi Cambridge: pomarańczowym, jagodowym oraz warzywnym).

Stopień 4 (HBD 1500 kcal)
Program diety stabilizacyjnej
STOPIEŃ 4 - to etap, podczas którego nie tylko chudniemy, ale przede wszystkim stabilizujemy masę ciała. Stopień ten należy stosować przez minimum dwa tygodnie. W tym czasie masa ciała powinna utrwalić się i można przejść do kolejnego stopnia diety. Jest to także dobry moment, aby zapisać się na siłownię i podjąć nieco większy niż dotychczas wysiłek fizyczny. Należy pamiętać, aby w codziennym jadłospisie znalazł się 1 produkt Cambridge, który dostarczy niezbędnych witamin i składników mineralnych, a także 3 tradycyjnie przygotowane dania tj. śniadanie 300 kcal, obiad 400 kcal i kolacja 400 kcal. Dodatkowa należy uzupełniać ilość dzienną białka wypijając 100 ml 2% mleka.
Stopień 4 powinien być stosowany:
-
faza początkowa dla osób, które przygotowują się do redukcji masy ciała na niższych stopniach diety,
-
faza wyjściowa po ukończeniu odchudzania na stopniu (1000 kcal).
Owoce dozwolone przy diecie 1200 kcal:
owoc - masa w g / kaloryczność w kcal
agrest - 100 / 41
banan - 85 / 81
brzoskwinia - 150 / 69
czarne jagody - 100 / 45
grejpfrut - 175 / 63
gruszka - 150 / 81
jabłko - 150 / 69
kiwi - 130 / 72
maliny - 100 / 29
mandarynki - 80 / 34
mango - 125 / 84
morele - 50 / 24
morele suszone - 40 / 112
nektarynka 150 / 74
pomarańcza - 250 / 110
porzeczki białe - 100 / 33
porzeczki czarne - 100 / 36
porzeczki czerwone - 100 / 31
poziomki - 100 / 33
rodzynki - 30 / 83
śliwki - 100 / 45
truskawki - 100 / 28
winogrona - 100 / 69
wiśnie - 100 / 47
Wskazówki: Posiłki z danego dnia można stosować w dowolnej kombinacji. Należy pamiętać o zachowaniu równych odstępów czasowych pomiędzy nimi, np. 3-4 godziny. Ostatni posiłek powinno się zjeść najpóźniej do godziny 18:00. Jednym z podstawowych zaleceń diety Cambridge jest wypijanie odpowiednich ilości bezkalorycznych płynów (nie mniej niż 11 szklanek o pojemności 200 ml) – najlepiej niegazowanej wody mineralnej (np. z dodatkami smakowymi Cambridge). Wystarczy dodać 1 łyżeczkę do 1,5 litra wody, by powstał smaczny, niskokaloryczny napój – jedna szklanka to niecałe 3 kcal! Dla porównania tradycyjne wody smakowe zawierają w 1,5 litra około 300 kcal.
