top of page

Czy godziny posiłków w ciągu dnia są ważne? TAK! - cz. 1.


Zmiana tylko jednej rzeczy w sposobie odżywiania może spowodować, że zaczniesz tracić na wadze. Tą jedną rzeczą może być wyznaczenie stałych godzin posiłków.

Dlaczego stałe godziny posiłków są ważne?

1. Dzięki stałym godzinom posiłków masz kontrolę nad ilością jedzenia, którą zjadasz.

Często wydaje nam się, że mało jemy, a waga rośnie lub w najlepszym razie stoi w miejscu. Zaczynamy myśleć o jakiejś chorobie lub, częściej, zrzucamy to na nasz wiek.

Ale najczęściej jest to kwestia braku kontroli nad tym, co zjadamy. Wydaje nam się, że jest tego mało, ale nie pamiętamy, że między posiłkami skubnęłyśmy coś z talerza, zajrzałyśmy do lodówki, podjadałyśmy w trakcie gotowania, zostałyśmy czymś poczęstowane itp. itd.

Wieczorem nie umiemy już wyliczyć, co zjadłyśmy w ciągu dnia. Jeśli mamy ustalone stałe pory posiłków i między tymi posiłkami nic nie jemy, to łatwiej nam kontrolować ilość zjadanego pożywienia.

2. Łatwiej panować nad uczuciem sytości i głodu.

Jeśli trzymamy się stałych godzin posiłków, to po ok. dwóch tygodniach nasz organizm przyzwyczaja się do stałego rytmu i lekkie uczucie głodu pojawia się tylko na ok. 30 minut przed godziną posiłku. Uczucie głodu jest dobre. A większość z nas je tak dużo i tak często między posiłkami, że nie pamięta, kiedy ostatnio było głodne ;) Uczucie sytości pojawia się po około 20 minutach od pierwszego kęsa.

3. Szybciej zgubisz tkankę tłuszczową.

Jeśli nie masz ustalonych stałych pór jedzenia, twój organizm nie wie, kiedy dostanie następny posiłek i czy w ogóle dostanie. Dlatego to, co może, odkłada w postaci tkanki tłuszczowej, żeby mieć zapasy na wypadek głodu, gdyby przerwa miała być zbyt długa. Jeśli jesz regularnie, organizm nie ma potrzeby magazynować tkanki tłuszczowej, więc chudniesz szybciej. Poprawia się twój metabolizm.

4. Będziesz miała więcej energii i siły... kiedy pobudzisz metabolizm.

Na pewno sama zaobserwowałaś, że wraz z wiekiem łatwiej Ci przybrać na wadze, a trudniej zrzucić zbędne kilogramy. Dzieje się tak dlatego, że wraz z wiekiem obniża się metabolizm. Jest też dobra informacja - można go pobudzić. Jednym ze sposobów na podniesienie metabolizmu jest jedzenie w ciągu dnia 4-5 posiłków o stałych porach. Jeśli zaczniesz dzień pożywnym śniadaniem, to rozkręcisz swój metabolizm. Ale jeśli potem nie będziesz nic jadła do 18-tej, to metabolizm opadnie. Aby utrzymać go na jak najwyższym poziomie, trzeba jeść często i regularnie.

Praktyczne zasady ustalania godzin posiłków:

1. W ciągu dnia powinnaś zjeść 4-5 posiłków, w tym trzy główne posiłki: śniadanie, obiad, kolacja + jedną-dwie małe przekąski: II śniadanie, podwieczorek.

2. Godziny powinnaś ustalić tak, by jeść z odstępami co 3-5 godzin. Pierwszy posiłek powinnaś zjeść do max. 1-2 godzin po przebudzeniu, jeśli zjesz później po wstaniu, to obniżysz swój metabolizm, organizm zacznie "oszczędzać".

3. Ostatni posiłek min. 3 godziny przed snem.

4. Wybierz sobie dowolne godziny posiłków, tak by pasowały do Twojego rytmu dnia i faktycznie zostały zjedzone.

O tym co wolno jeść, a czego lepiej nie, i o której godzinie w cz.2

#głód #sytość #godzinyposiłków #metabolizm

Ciekawe porady
Najnowsze porady
Archiwum
Tagi
Nie ma jeszcze tagów.
Lubię to
  • Facebook - Grey Circle
  • Google+ - Grey Circle
bottom of page