top of page

Czy godziny posiłków w ciągu dnia są ważne? TAK! - cz. 2.


Po pierwsze i najważniejsze! Śniadanie powinno być sycące i zbilansowane a jest najczęściej żadne. Dla większości z nas śniadanie ogranicza się do kawy a to duży błąd. Od samego rana ustawiamy nasz organizm w tryb oszczędzania. To tak, jakbyśmy chcieli pojechać samochodem 500 km na szklance benzyny ;)

Najlepiej na 15 minut przed śniadaniem wypić szklankę wody z cytryną. Chodzi o to, by oczyścić organizm z zalegających resztek trawionego wcześniej jedzenia oraz pobudzić trzustkę do pracy. Kubki smakowe na języku reagują na smak kwaśny, wydzielają enzym, który daje sygnał trzustce, by przygotowała się do trawienia. Trzustka zaczyna wydzielać soki trawienne i tak pobudzona jest gotowa strawić wszystko czym ją - siebie - uraczymy w ciągu dnia ;))

Jeśli nie pobudzimy trzustki, nasz pokarm nie zostanie strawiony w całości. A jeśli rano zjemy lub wypijemy coś z cukrem, trzustka zamknie się i nasze śniadanie będzie zalegać nawet 14 godzin.

Dlatego na śniadanie nie jemy - pod żadną postacią!- cukru ani miodu (tu mowa również o słodzeniu miodem).

Na śniadanie jemy:

- ciemne pieczywo albo płatki wielozbożowe z jogurtem lub mlekiem,

- kanapki z pełnoziarnistego pieczywa z jajkiem, serem, wędliną oraz z dużą ilością warzyw,

- muesli, płatki owsiane, kaszę jaglaną z suszonymi i surowymi owocami sezonowymi.

Na II śniadanie jemy owoce, dadzą nam energię na resztę dnia i nakarmią mózg. Mózg żywi się cukrem ;) Zjedzenie owocu pozwoli utrzymać metabolizm na wysokim poziomie i nie obciąży układu pokarmowego. Owoce łatwo się trawią.

Na obiad jemy mięso, ryby, nabiał lub tofu wielkości dłoni i dowolną ilość warzyw. Możemy raz, dwa razy w tygodniu zjeść kaszę, ryż i pełnoziarnisty makaron. Przed obiadem, jako przystawkę, najlepiej zjeść surówkę, by pobudzić soki trawienne, a dopiero potem resztę obiadu.

Podwieczorek to może być jogurt, kefir z kiełkami lub pestkami słonecznika lub dyni, albo z otrębami, czy też szklanka soku warzywnego.

Kolacja to białko w postaci jajka, sera, jogurtu, ryby, piersi kurczaka z sałatką z warzyw.

Śniadanie, obiad i kolację jemy tak, by się najeść i by wystarczyło do następnego posiłku.

Jeśli jesteś głodna – dojadaj warzywami. Warzywa mają dużo składników odżywczych i mało kalorii. Możesz zjeść ich ile chcesz.


Ciekawe porady
Najnowsze porady
Archiwum
Tagi
Nie ma jeszcze tagów.
Lubię to
  • Facebook - Grey Circle
  • Google+ - Grey Circle
bottom of page