top of page

Zacznę od poniedziałku.


Rozpoczyna się kolejny dzień, w którym postanawiasz odmienić swój wygląd i schudnąć, dlatego pierwszą Twoją myślą jest dieta!

Zjadasz zdrowe, niskokaloryczne śniadanie, wypijasz szklankę wody i czujesz, że tym razem na pewno się uda. Mija jednak kilka godzin, a Ty zaczynasz myśleć o różnych smakołykach. W końcu podejmujesz decyzje: jeszcze tylko dzisiaj będę jadł to, co lubię, a od jutra już na pewno rozpocznę odchudzanie, no najdalej to od następnego poniedziałku bo w weekend to mam imieniny cioci itp itd

Przychodzi jednak następny dzień, tydzień i scenariusz się powtarza. Znasz to? Jeżeli tak, to prawdopodobnie chcesz schudnąć, ale nie chce Ci się odchudzać.

Co jest problemem? Powody braku chęci do odchudzania są różne.

Najpopularniejsze są jednak dwa: nie masz wystarczającej motywacji do rozpoczęcia diety, czyli teoretycznie chcesz schudnąć, ale efekt, który możesz uzyskać jest w Twojej ocenie mniejszy niż koszty związane z jego osiągnięciem albo masz niewłaściwe podejście do diety, czyli dieta kojarzy Ci się z wyrzeczeniami i czymś, co pochłania dużo energii.

Brak motywacji Powiedzmy sobie szczerze, jeżeli nie masz motywacji, by rozpocząć odchudzanie, to nic z tego nie wyjdzie. Motywacja ma Ci bowiem dawać siłę do trzymania się swoich postanowień. Rozwiązanie tej sytuacji jest jednak stosunkowo proste. Zastanów się, co tak naprawdę możesz zyskać dzięki temu, że schudniesz. Wypisz sobie te wszystkie korzyści na kartce i zaglądaj do niej w chwilach zwątpienia. Powieś na lodówce zdjęcie na którym według Twojej oceny wyglądasz dobrze.

Dieta to nie musi być wyrzeczenie Kolejnym problemem jest postrzeganie diety jako wyrzeczenia. Jeżeli słysząc słowo dieta od razu pojawiają Ci się skojarzenia z dużym wysiłkiem, ogromną ilością czasu, który trzeba poświęcić na przygotowywanie posiłków czy aktywność fizyczną albo z koniecznością porzucenia wszystkiego, co do tej pory lubiłeś jeść, to nic dziwnego, że nie chce Ci się odchudzać. Dieta powinna być bowiem kompromisem pomiędzy zasadami zdrowego żywienia i dobrostanem psychicznym. W innym wypadku pojawi się uczucie straty i zniechęcenie. Właśnie dlatego część ekspertów za źródło problemu postrzega nadmiar wysiłku wkładanego w odchudzanie, a nie brak tego wysiłku.

Dlaczego restrykcyjne diety nie działają? Zbyt drastyczne diety nie działają, bo restrykcyjne metody są dla nas zbyt nieprzyjemne, żeby można w nich było wytrwać. Są wbrew nam naszej naturze, a w dodatku rzadko da się zmienić takie metody w nawyk. Dlatego bardzo często po zakończeniu restrykcyjnej, czy jednoskładnikowej diety np diety oparte wyłącznie na białku, wraca się do starych przyzwyczajeń.

Co zrobić? Jeżeli masz poczucie, że chcesz schudnąć, ale nie chce Ci się odchudzać, to przede wszystkim zmień podejście i spójrz inaczej na dietę.

Odchudzanie nie ma być karą. Nie musisz podejmować wysiłku, jeżeli nie masz na to ochoty. Możesz tylko chcieć go podjąć dla siebie, by być szczęśliwym. Nie myśl więc o tym, czego nie będzie Ci wolno jeść. Skup się natomiast na tym, co jest dozwolone w diecie, a przy tym jest naprawdę smaczne. Zastanów się, czy lubisz warzywa i owoce? Sałatki? Koktajle? Chude mięso albo ryby? Pełnoziarniste pieczywo? Jeżeli choć niektóre produkty zalecane przez dietetyków wydają Ci się atrakcyjne, to sprawa jest prosta. Twój nowy jadłospis powinien składać się właśnie z takich lubianych przez Ciebie produktów. Pamiętaj też, że każdy przepis można odchudzić. Lubisz spaghetti? Przygotuj je z pełnoziarnistego makaronu z dodatkiem mięsa z indyka i pomidorów. Uwielbiasz ciasteczka? Przygotuj zdrowe ciasteczka owsiane słodzone stewią. Chodzi przede wszystkim o to, by w momencie pojawienia się apetytu na coś niedozwolonego zastanowić się, czy można ten smakołyk zastąpić czymś, co będzie podobnie smakowało, a przy tym będzie zdrowe i dietetyczne.

To samo tyczy się sportu. Jeśli nie lubisz ćwiczyć w domu, to wyjdź do klubu fitness albo idź na rolki. A jeśli potrzebujesz towarzystwa, by ćwiczyć, to poszukaj wśród swoich znajomych i rodziny chętnych do wspólnej aktywności. Możesz też zapisać się do jakiegoś klubu i tam poszukać nowych znajomości. Aktywność fizyczna powinna być na takim poziomie na jakim jesteśmy w stanie utrzymać ją cały czas, nie tylko w trakcie trwania diety i odchudzania.

Pamiętaj, nic na siłę bo to nie uda się. Dieta to nie kara, odchudzanie to nie kara . To ma być początek nowego lepszego życia . Znajdź odpowiednią dla siebie metodą. Nie musisz nawet nazywać tego dietą ani liczyć kalorii.

To co od poniedziałku do dzieła !!!!

#odchudzanie #motywacja #problem #chęci #wyrzeczenia

Ciekawe porady
Najnowsze porady
Archiwum
Tagi
Nie ma jeszcze tagów.
Lubię to
  • Facebook - Grey Circle
  • Google+ - Grey Circle
bottom of page